Časté dotazy

Je možné sterilizovat filtr s nanovláknem a prodloužit tak jeho životnost?

Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučuje několik způsobů sterilizace ochranných pomůcek, které lze provést i v domácích podmínkách.

Sterilizace ochranných pomůcek určených k jednomu použití sice umožňuje jejich opakované použití, nicméně každé další opakování sterilizace postupně snižuje jejich účinnost. Ta záleží na konkrétním výrobku i způsobu sterilizace, takže nelze jednoduše odhadnout, do jaké míry je opakování bezpečné. Sterilizace jsou tedy označovány jako nouzové a jsou tu pro případy, kdy není nový filtr dostupný.

Pro sterilizaci nanofiltrů lze uvažovat o dvou metodách, a sice pomocí UV lampy nebo tzv. horským sluníčkem. Kdo má UV lampu, popř. takzvané horské sluníčko, může ozářit z každé strany tři minuty. Ultrafialové záření (zejména UV-C) hubí bakterie i viry, nicméně působí jen na povrchu a sterilizační dávka pro nový typ koronaviru zatím není známa.

Ozón je účinný dezinfekční prostředek, avšak vhodnější pro dezinfekci vody nebo prostoru než předmětu (roušky/filtru). Je potřeba do místnosti příslušným přístrojem vehnat ozon a uzavřít ji tak, aby měl čas působit. Obvykle se udává minimálně 30 minut, poté je nutné místnost před vstupem důkladně vyvětrat.

Vyvaření není možné použít pro sterilizaci nanofiltrů, neboť by působením vysoké teploty došlo k poškození polymeru, ze kterého je nanovlákno tvořené.

 

Máte potvrzení o pravosti materiálu?

Ano, máme prohlášení o shodě.

 

 

v čem je nanofiltr lepší oproti filtrům z jiných netkaných textilií?

Naše filtry obsahují nanovlákno vyrobené technologií Nanospider TM, vyvinutou na Technické univerzitě v Liberci, bránící průniku mikroogranismů při zachování dobré propustnosti vzduchu. Perlan a jiné podobné materiály jsou netkané textilie vyráběné technologií Melt-blown a filtry z nich vyrobené dokážou v určité míře bránit průniku mikroorganismů, ale hůře se přes ně dýchá.

 

Pro jaké roušky jsou nanofiltry vhodné?

Filtry jsou primárně určené do roušky s kapsou. Nouzově je možné filtry přiložit na roušku bez kapsy/šátek. Rozměr 16x10 cm byl zvolen jako univerzální. Filtr by měl sedět jak do roušky menší (dětské/dámské) i větší (pánské). Je potřeba, aby byl zakrytý konec nosu a spodní ret otevřených úst.

 

Kterou stranou se má nanofiltr přikládat k obličeji?

Je to libovolné, záchyt částic je z obou stran stejný.

 

Je možné si nechat vytvořit jiný rozměr nanofiltru?

Šířka je pevná (16 cm), ale lze změnit výšku. V případě zájmu nám napište přes kontaktní formulář.

 

Co je vlastně nanovlákno?